Твердопаливні котли, навіть підключені до системи опалення з дотриманням всіх правил безпеки, несуть потенційну загрозу.
Причина — в можливому закипанні води або незамерзаючої рідини всередині котла і в трубах гідравлічного контуру. В результаті в системі опалення різко зростає тиск, що через деякий час призводить до вибуху.
Тому в системі опалення обов’язково встановлюють пристрої, які покликані боротися з перегріванням теплоносія. Це так звана група безпеки:
- запобіжний клапан, який відкривається при дуже високому тиску;
- розширювальний бак для компенсації невеликих стрибків тиску;
- охолоджувальний контур, який за певної температури заповнюється холодною водою.
Однак жоден з цих пристроїв не здатен зупинити процес перегрівання котла та компенсувати сильні й часті стрибки тиску, що виникають, коли теплоносій вже перегрівся.
Ситуація може бути ще небезпечнішою, якщо в системі опалення передбачена примусова циркуляція. В цьому випадку при відключенні електроенергії перестає працювати циркуляційний насос, і рух рідини майже зупиняється. Якщо електроенергії немає тривалий час, ризик перегріву теплоносія зростає в рази.
Оптимальний спосіб убезпечити твердопаливний котел від перегрівання — підключити теплоаккумулятор, або буферну ємність.
Теплоаккумулятор — це добре теплоізольований металевий бак циліндричної форми. Завдяки йому загальний обсяг теплоносія значно збільшується, і система опалення починає працювати більш стабільно.
Якщо обсяг теплоакумулятора підібраний правильно, то ризик перегрівання рідини в котлі і трубах мінімізується, оскільки надлишкова теплова енергія накопичуватиметься в самому теплоакумуляторі.
Буферна ємність не тільки знімає теплове навантаження. Більш зручним стає використання твердопаливного котла. Рідше можна підкидати паливо, повільніше вистигають труби. Загалом збільшується термін служби обладнання.